Czy modernistyczna wiata poległa?

Pod koniec czerwca rozpoczęły się prace rozbiórkowe modernistycznego zabytku z lat 20. – 30. Jest (była) to jedna z dwóch zabytkowych wiat na Wielkiej Wyspie. Prawdopodobnie w wyniku błędnego rozpoznania poprzednia Konserwator Zabytków wydała błędną decyzję, a prace rozpoczęły się dopiero w tym roku. Po naszej interwencji prace zostały czasowo wstrzymane. Prawdopodobnie zostaną wydane inne wytyczne konserwatorskie, ale czy tak się stanie? Realizując inwestycję placu zabaw na skwerze obok, napotkamy na same problemy ze strony urzędników, słysząc że jest to obszar zabytkowy i wszystko musi być dokładnie przemyślane. Niszczenie zabytku nie wymaga jak widać podobnego przemyślenia ze strony urzędników.

Wiaty tę zostały oszpecone w latach 50-80, przez dobudowę blaszanej wiaty piekarni. Dobudówki te zasłoniły widoczne cechy zabytku i powinny one być usunięte, ale nie same wiaty! Urząd konserwatorski powinien w pierwszej kolejności zadbać o to co jest, by takie miejsca nie straszyły oczu i nie ulegały degradacji.

Pojawiły się różne pomysły dotyczące przyszłego wykorzystania wiaty (o ile uda się ją odtworzyć), w miejscu dawnego „Kubiaka”. Warto by pełniła ona publiczną funkcję i cieszyła oko, z tym się zgodzi niemal każdy. Na naszym facebooku rozpoczęliśmy publiczną dyskusję nad przyszłością tego miejsca. Udostępniliśmy mieszkańcom ankietę, do wyboru były: stacja rowerów miejskich oraz paczkomat. Zaznaczamy, że zarówno stację rowerów miejskich jak i paczkomat można zaaranżować tak by współgrały architektonicznie z modernistyczną wiatą. W kilka dni oddano aż 150 głosów, z czego 38% na stację rowerów miejskich, a 62% na paczkomat. Mieszkańcy proponowali także wypożyczalnie planszówek, pralniomat, stół do ping-ponga.


Teren jest własnością Skarbu Państwa, będziemy informować Państwa o dalszych losach tego miejsca.

Bliźniacza wiata na Sępolnie

 

 

Lokalizacja: Ul. Krajewskiego / Partyzantów

Paweł Wawrzynowicz i Mateusz Janusz

 

 

Post Author: naszeosiedle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.