Norblina od 10 lat czeka na remont

Mieszkańcy Biskupina od ponad 10 lat zabiegają o remont ulicy Piotra Norblina. Ulica ta prowadzi do ich domów, Szkoły Podstawowej nr 91, OCT Światowid oraz od pętli tramwajowej Biskupin na cmentarz na Sępolnie, a jest w fatalnym stanie. Najgorszy jest fragment przy końcu tej ulicy. Już w 2008 roku mieszkańcy wystosowali pismo do ZDiUM-u z prośbą o remont, w kolejnych latach ponawiali swoje pisma, skierowali nawet petycję z podpisami. Wniosek o remont poparł także Dyrektor Szkoły Podstawowej, Dyrektor Światowidu czy Fundacja Białoczerwona. Jak widać to za mało.

Mieszkanka ulicy, Pani Danuta Durman-Ulatowska, która w 2014 roku wprowadziła się do domu po swoich rodzicach również zainteresowała się złym stanem ulicy:  zauważyłam, że podczas opadów deszczu lub śniegu na śliskiej i dziurawej kostce piesi, zwłaszcza osoby starsze, poruszają się z trudnością, było tutaj wiele przypadków różnych skręceń czy złamań. Miałam nadzieję, że po tylu pismach i wnioskach miasto w najbliższym czasie wyremontuje drogę, niestety degradacja postępowała. Zdarzały się przypadki zalanych piwnic, przy każdych dużych opadach jedna trzecia ulicy  jest zalana. W 2016 roku organizowano mnóstwo imprez w Światowidzie w ramach Europejskiej Stolicy Kultury, każdy kto tutaj przyjeżdżał musiał przejechać najpierw tą ulicą, ale nikogo z włodarzy Miasta stan jej nie zawstydzał.

 

Pani Danuta ze względu na brak działań miasta postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i złożyła projekt do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok. W  promocji projektu bardzo pomógł Światowid, przy bardzo miernym zaangażowaniu Szkoły Podstawowej. Projekt zebrał prawie 300 głosów, niestety to było za mało aby wygrać.Zwróćmy jednak uwagę, że nie do tego powinno służyć WBO, utrzymywanie dróg to zadanie własne gminy.

Ulica 3ZZapomniana, Zaniedbana i Zniechęcająca do komunikacji, od siedemdziesięciu lat nie wykonywano żadnych prac remontowych, poza cząstkowymi drobnostkami. Ta ulica jest wstydem Wrocławia – mówi nasza mieszkanka, nie tracąc chęci na pomoc ZDiUM-owi w spełnianiu jego misji, tj. „dbanie o najwyższą jakość wrocławskich dróg”.

 

W tym miesiącu dostaliśmy pismo od ZDiUM-u, że ze względu na brak środków w najbliższych latach remont nie zostanie wykonany. Ponadto poinformowano nas, że potrzebny jest kapitalny remont ulicy wraz z remontem sieci podziemnych. W związku z tym Rada Osiedla skierowała wniosek o dokonanie kosztorysu remontu, opracowanie dokumentacji projektowej i zaplanowanie na najbliższe lata remontu. Gdyby w roku 2008 ujęto remont w  planach wieloletnich na 2015 rok to już byłoby po sprawie, nikt jednak o tym nie pomyślał.

Tekst: Mateusz Janusz

Zdjęcia: Danuta Durman-Ulatowska i Mateusz Janusz

 

Post Author: naszeosiedle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.