EKOwarsztaty nie tylko dla najmłodszych

 

Warsztaty o zanieczyszczeniach powietrza i zmianach klimatycznych przeznaczone dla przedszkolaków z Wielkiej Wyspy dobiegły końca. Niektórym maluchom zajęcia mogły wydawać się przydługie, ale staraliśmy się wprowadzić szereg ułatwień, tak aby nasze pociechy uczyły się mając poczucie komfortu.

 

Nauka odbywała się poprzez zabawę. Dzieci wykonując samodzielnie doświadczenia, mocniej angażują swoje zmysły i szybciej się uczą. W przerwach stosowaliśmy ćwiczenia relaksacyjne. Dzieci leżąc na dywanie wyobrażały sobie plażę nad morzem, kąpiel i zabawę z bliskimi. Same zresztą mówiły nam o potrzebie wyciszenia i oderwania się od zajęć. To naturalne, bo nasz mózg domaga się odpoczynku, by efektywniej pracować.

 

Dużo uwagi w przedszkolach poświęciliśmy na rozmowy o dobrostanie. Najmłodsi chętnie dzielili się swoimi pomysłami dotyczącymi poczucia szczęścia. Podkreślali, że ważne są dla nich zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, spokojna atmosfera, wycieczki do ZOO, słoneczna pogoda, ciekawy wystrój sal i dobre posiłki. Zwracali uwagę na przerwy, aby mogli w ciszy poleżeć i odpocząć od zajęć. My dorośli powinniśmy częściej pytać o ich potrzeby, bo dzieci same podsuwają nam dobre pomysły.

 

Przebieg warsztatów zachęcił nas do porozmawiania o dobrostanie z… Dorosłymi mieszkańcami osiedla. Proponujemy pierwsze takie spotkanie na początku marca w siedzibie Rady Osiedla. Wcześniej podobne zajęcia odbyły się w Siechnicach oraz w Kamieńcu Wrocławskim. Mamy nadzieję, że dzięki współpracy z ościennymi miejscowościami nawiążemy kontakt i wspólnie będziemy organizować spotkania, wycieczki i inne ciekawe inicjatywy.

                                                                                            

tekst i zdjęcia: Grażyna Jaworska

 

Post Author: naszeosiedle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.