Posąg

Pan Jerzy Wołoszynowicz – autor znanego muralu ze zwierzętami, przedstawił w Radzie Osiedla projekt posągu. Artysta chciałby, aby żelazny łucznik stanął któregoś dnia przy skrzyżowaniu ulic Dembowskiego i Spółdzielczej gdzie mieści się Zespół Szkół nr 19. Szacowany przez pana Jerzego koszt realizacji pomnika to 20 tys. zł. Jeśli łucznik przypadnie do gustu mieszkańcom – być może uda się pozyskać środki na ten cel.

Oddajmy głos pomysłodawcy i autorowi projektu. Pan Wołoszynowicz opracował bowiem nie tylko szkic i model rzeźby, przedstawił również ideę i przesłanie swojego dzieła. W przekazanym nam wniosku pisze tak: „Jestem pionierem miasta Wrocławia, pochodzę ze Lwowa, mieszkam na Sępolnie od 1946 roku. Pomysł pomnika poświęconego młodzieży uczącej się i studiującej we Wrocławiu pojawił się niedawno. Nasza Wielka Wyspa gości co roku bardzo dużo studiującej i uczącej się młodzieży. Sam przecież przeszedłem lata studiów od gimnazjum, liceum później – Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Zawsze wiedziałem do czego dążę i co chcę osiągnąć i przecież lubiłem sport – jego dynamikę, kształtującą sylwetkę i umięśnienie ciała potrzebne do działania. Stało się jasne że moim głównym celem będzie przedstawienie postaci łucznika dobrze wysportowanego, wypuszczającego strzałę w określony cel, przykucniętego na pokazanym granitowym głazie co uwidoczniłem na rysunku koncepcyjnym”.

Wybrana lokalizacja – to miejsce gdzie wiele lat stał kiosk kwiatowy – między kościołem i szkołą. Spodobał się nam ten pomysł. Podobnie jak pan Wołoszynowicz chcielibyśmy ożywić naszą dzielnicę dziełem sztuki, dodatkowo niosącym przesłanie od starszego pokolenia (którego przedstawicielem jest autor) do uczącej się młodzieży – w zamyśle tegoż – mobilizującym do działania. Mamy osiedla pełne drzew i ogrodów – rzeczywiście pięknie jest u nas latem, brakuje jednak form artystycznych. Miejsce też nam się spodobało – uważamy, że jest właściwe ze względu na liczną obecność młodych ludzi do których kierowane jest przesłanie, a także ważne ciągi komunikacyjne zwiększające dostępność obiektu dla reszty mieszkańców. Trudno byłoby wybrać korzystniejsze. Lokalizacji nie zaakceptował natomiast Miejski Konserwator Zabytków.

Chcielibyśmy prosić Was – mieszkańców Wielkiej Wyspy i działające tu instytucje o wyrażenie opinii na temat projektu i poparcie inicjatywy pana Jerzego. To może być ważny krok w stronę realizacji pomysłu.

 

tekst: Elżbieta Francuz

fot: Jerzy Wołoszynowicz, Paweł Wawrzynowicz

Post Author: naszeosiedle

Komentarze:

  rzeźbiarka

  (22 lutego 2018 - 19:48)

  Bardzo miło, że ktoś chce upiększyć nasze miasto, tylko należy zadać sobie pytanie, czy aby forma niniejszej rzeźby szła z duchem czasu. Owszem, są projekty, które się „nie starzeją” moim zdaniem można by pokusić się o stworzenie takiego dzieła.
  Ale w tym wypadku, nie ujmująć oczywiście talentu Panu Wołoszynowiczowi, rzeźba ni to abstrakcja Henry Moore’a ni to socrealistyczne rzeźby przodowników pracy nie jest najlepszym rozwiązaniem.

  Oczywiście, zaznaczę też, że jestem daleka od stawiania takich straszydeł jak na Wyspie Daliowej rzeźba Oskara Zięty – Pan Zięta powinien zając się tym co mu dobrze wychodzi – projektowaniem dmuchanych mebli, a nie projektowaniem RZEŹB.
  To samo dotyczy rzeźb z brązu autorstwa Stanisława Wysockiego na Bulwarze Dunikowskiego – wstyd, że w pobliżu ASP, które ma znamienitych artystów Rzeźbiarzy stawia się tak beznadziejne figurki.
  Ani konkursów, ani przetargów – kto o tym decyduje!?

  Kończąc przydługi wywód, może warto by było zorganizowac jakiś konkurs, nawet z niewielkim budżetem.

  naszeosiedle

  (24 lutego 2018 - 16:12)

  W tym tygodniu odbyło się spotkanie radnych osiedla z Miejskim Konserwatorem Zabytków i Miejskim Plastykiem. Po spotkaniu wspólnie szukamy nowego miejsca dla posągu Łucznika. Autor pan Jerzy Wołoszynowicz wskazał plac przy ul. Dembowskiego, Partyzantów i 8 Maja. Czekamy na propozycje mieszkańców, ostateczną decyzję podejmie konserwator i plastyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.