Kornik drukarz atakuje Park Szczytnicki

Park Szczytnicki, A/2791/194; PL, DS, powiat Wrocław, gmina Wrocław, Szczytnicki Park; Kriskros; 02
zdjęcie: Wikimedia.org Kriskros

 

Pragniemy poinformować o tym jak wygląda obecnie współpraca Rady Osiedla z Zarządem Zieleni Miejskiej oraz przedstawić plany ZZM na najbliższą przyszłość. Są one interesujące, a nawet szokujące bowiem planowana jest spora wycinka drzew w Parku Szczytnickim.

W grudniu dosadzonych zostało 75 drzew na naszym osiedlu, najwięcej dębów (32 szt.) oraz klonów (17 szt), ale pojawiły się też inne gatunki. Były to nasadzenia w ramach przetargu ZZM, rozstrzygniętego w ostatnich dniach listopada. Działania mieszkańców i radnych osiedlowych przyniosły skutek – w przetargu zapisano więcej warunków dotyczących pielęgnacji: m.in. podlewania i nawożenia, ochrony przed chorobami i szkodnikami. Więcej o grudniowych nasadzeniach można przeczytać tutaj.

W styczniu ZZM zamontował 5 nowych ławek przy ul. Partyzantów oraz wymienił 3 najbardziej wysłużone. Potrzeby są znacznie większe, ale to dobry początek. Przy ul. Dembowskiego uformowane zostały korony drzew, przycięcie dolnych gałęzi było konieczne – utrudniały zarówno ruch pieszych jak i widoczność kierującym. Spółki miejskie, które prowadziły prace ziemne przy przedszkolu na ul. Dembowskiego i zniszczyły trawniki, zostały zobowiązane do odtworzenia ich na wiosnę. Obecnie przeprowadzane są cięcia odmładzające krzewów przy alejce na Dembowskiego. Warto tu zwrócić uwagę, że polepszyła się komunikacja z ZZM, otrzymujemy odpowiedzi na pisma, jesteśmy informowani o prowadzonych pracach i co najważniejsze nasze uwagi są brane po uwagę. To duży postęp. Oby było tak nie tylko w latach wyborów samorządowych…

 

ŚWIERKI DO WYCINKI

Przejdźmy wobec tego do najbliższych planów ZZM. Tutaj nie mamy dobrych wiadomości, bowiem z Parku Szczytnickiego ma zostać wyciętych ponad 70 świerków. Rada Osiedla została zaproszona do Parku na spotkanie, reprezentował nas radny Jakub Horbaczewski. Miasto przekazało nam informacje o spotkaniu o wiele za późno. Zapytaliśmy o zdanie w tej sprawie dr Janusza Mazurka, który zajmuje się ochroną roślin: Sytuacja w Parku Szczytnickim to pokłosie suszy z 2015 roku, świerki mają płytki system korzeniowy, przez co zostały osłabione. Wykorzystał to kornik drukarz, który zaatakował wiele drzew w tym parku. Wycinka jest konieczna i to jak najszybciej, bardzo możliwe że uchroni to rozprzestrzenianiu się tego szkodnika na inne drzewa, jednak nie ma pewności. Dobrym rozwiązaniem może być także zastosowanie pułapek na kornika w postaci pniaków z zdrowych drzew, pozostawia się wówczas na miejscu taki pniak w celu zbawienia szkodników. Trzeba jednak stale monitorować pułapki i zwalczać na bieżąco kornika.
Wystąpiliśmy o udostępnienie dokumentów w tej sprawie, jednak wszystko wskazuje na to, że zgoda została już wydana. Informujemy o tym, ponieważ uważamy, że mieszkańcy mają prawo o tym wiedzieć. Pocieszające jest, że miasto nasadzi w miejsce wyciętych drzew 100 nowych, jednak nie będą to już świerki.

 

GRZYBY POD OCHRONĄ ZAATAKOWAŁY DRZEWA POD OCHRONĄ

Kilka miesięcy temu głośno było też o stuletnich dębach przy ul. Olszewskiego, które zostały zaatakowane przez grzyba z rodzaju Błyskosporek. ZZM przeprowadził przegląd tych dębów wraz z przedstawicielem Uniwersytetu Przyrodniczego – doktorem Włodzimierzem Kitą. Ciężko sobie wyobrazić tę ulicę bez tych drzew, dęby są jednym z jej kluczowych elementów. ZZM obiecał, że dołoży wszelkich starań, aby je zachować. Rozważa użycie grzybów z rodzaju Triochodema, które są naturalnymi antagonistami dla Błyskosporka. Zabieg taki może poprawić sytuację, nie zaszkodzi drzewom. Będziemy monitorować sprawę, a w razie potrzeby interweniować no i oczywiście na bieżąco Państwa informować.

 

DZIAŁAJMY RAZEM

Rada Osiedla na styczniowej sesji podjęła uchwałę o konieczności dosadzenia nowych drzew i krzewów na terenie naszego osiedla. Wieloletnich zaniedbań ze strony miasta nie naprawi się w kilka miesięcy – jako mieszkańcy sami widzimy, że wciąż pozostaje sporo do zrobienia. Będziemy wymagać od miasta należytych standardów. Zachęcamy też do zgłaszania uwag w temacie zieleni Radzie Osiedla.

 

tekst: Mateusz Janusz

Post Author: naszeosiedle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.