Czy powstanie nowa linia autobusowa dla Wielkiej Wyspy?

Nowa linia autobusowa WW (Wielka Wyspa) to wspólna inicjatywa Rad Osiedli Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice i Zacisze-Zalesie-Szczytniki, która rozpoczęła się wraz z nową kadencją Rad Osiedli. Jako Rady podjęliśmy także stosowne uchwały dotyczące komunikacji zbiorowej na wyspie.

Na proponowanej trasie w większości funkcjonuje już infrastruktura przystankowa. Jest to także nawiązanie do zlikwidowanej linii autobusowej „E“, która przebiegała przez osiedla Bartoszowice, Biskupin i Dąbie i cieszyła się dużą popularnością. Proponowana linia autobusowa daje możliwość połączenia wszystkich osiedli wewnątrz Wielkiej Wyspy i sprzyja integracji mieszkańców. Warto podkreślić, że takie rozwiązanie jest szczególnie ważne dla seniorów, którzy w większości korzystają ze specjalistycznych placówek medycznych, czy dla młodzieży szkolnej.

Propozycja trasy autobusu linii WW obejmuje całą Wielką Wyspę, tj.: Pętla Bartoszowice – przystanek Biskupin – Spółdzielcza – Tramwajowa – Wajdy – Skłodowskiej-Curie – Plac Grunwaldzki / Rondo Reagana – Reja (pętla) – Plac Grunwaldzki / Rondo Reagana – Most Szczytnicki – Kochanowskiego – Śniadeckich – Paderewskiego – Mickiewicza – Monte Cassino – Bacciarellego – pętla Bartoszowice (w obie strony). Prezentacja projektu została przedstawiona podczas spotkania z Prezydentem Wrocławia 6 września 2017 r. Zaproponowaliśmy przy tej okazji także nazwę własną linii: „WW“ lub „Wielka Wyspa“.

Okólna linia autobusowa mogłaby być również wykorzystywana m.in. do obsługi imprez masowych, które odbywają się na terenie Ogrodu Zoologicznego, Hali Stulecia czy Stadionu Olimpijskiego.

Pod koniec ubiegłego roku obie Rady otrzymały pismo z Wydziału Transportu mówiące, że „(…) Aktualny przebieg linii komunikacyjnych w optymalny sposób wykorzystuje tabor będący w posiadaniu przewoźnika, a zmiany w układzie komunikacyjnym będą możliwe po oddaniu do eksploatacji tak zwanej Alei Wielkiej Wyspy“ wraz z nową przeprawą mostową.“ Jest zatem możliwość, aby w dalszej perspektywie czasu proponowana linia powstała. Rady Osiedli wspólnie i na bieżąco monitorują sytuację i prowadzą na ten temat rozmowy z różnymi jednostkami miejskimi.

 

tekst: Damian Wojciech Dudała, Krzysztof Zalewski

mapa: OpenStreetMaps.org

Post Author: naszeosiedle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.