EKO warsztaty dla przedszkolaków

„Zanieczyszczenia powietrza a zmiany klimatyczne”

to tytuł warsztatów dla dzieci przedszkolnych zorganizowanych i finansowanych przez Radę Osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice. Pierwsze zajęcia odbyły się w Przedszkolu nr 54 przy ul. Wittiga.

Warsztaty składają się z dwóch części. Pierwsza jest przeznaczona na dyskusję o właściwościach powietrza i źródłach zanieczyszczeń oraz sposobach ich ograniczania. Dzieci mają do dyspozycji plakaty o sposobach oszczędzania energii i wody, aby łatwiej im było zrozumieć, że nasze nawyki i zachowania mają wpływ na stan środowiska. Uczestnicy mają możliwość wykonania kilku doświadczeń dotyczących właściwości powietrza.

Druga część warsztatów odbywa się w terenie, gdzie dzieci poszukują porostów na korze drzew. W ostatnich latach na Wielkiej Wyspie pojawiło się wiele porostów, co świadczy o dużej poprawie czystości powietrza i spadku ilości dwutlenku siarki.

Dzieci są bardzo pomysłowe i odważne w  dyskusjach. Mają świetne pomysły dla dorosłych by zmienić nasze zachowania. Szybko wykonują doświadczenia i  błyskawicznie odszukują porosty na drzewach pracując ze skalą porostową. Ćwiczenia wydają się trudne, ale dzieci dają sobie z nimi radę. To ważne, by od najmłodszych lat zachęcać je do nauki przez zabawę, do wykonywania doświadczeń oraz pracy na świeżym powietrzu. Pamiętajmy, że dzieci w wieku pięciu lat są najbardziej kreatywne i mają rozwiniętą wyobraźnię. Warto motywować je do twórczych działań i dać im możliwość realizowania ich pomysłów.

 

tekst i zdjęcia: Grażyna Jaworska

 

Post Author: naszeosiedle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.