Życie po życiu

Wszystkich nas dotyczy problem pozbywania się niepotrzebnych rzeczy. Albo wyrośliśmy z ubrań, albo przestały się nam podobać, robimy remont, chcemy coś zmienić w swoim otoczeniu… no, nazbierało się. Szkoda nam wyrzucać te rzeczy – przecież są w dobrym stanie, komuś mogą się przydać. Na ul. Monte Cassino, koło ,,Pociągu do bajeczki” przy parafii św. Rodziny działa punkt, tzw. ,,Ciuchownia”, który wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Można tam przynieść niepotrzebne rzeczy – ubrania (zwłaszcza obecnie zapotrzebowanie jest na męskie ubrania zimowe, buty a nawet bieliznę i skarpety), ręczniki, koce, pościele, naczynia, drobny sprzęt AGD… Mamy pewność, że te rzeczy trafią do potrzebujących. Rzeczy przyjmowane są w środę od 9-12, a wydawane w środę od 12-14. Jeśli nie pasuje nam termin przywozu rzeczy, możemy dzięki uprzejmości Pań z ,,Pociągu do bajeczki” przywieźć je w czasie ich pracy – wskażą gdzie można je zostawić.

 

Wymienię, sprzedam

A może odpowiada nam forma wymiany lub sprzedaży. Taką możliwość daje nam akcja o nazwie ,,SWAP” – organizowana przez Panią Hanię ze Światowida. Wznowienie akcji – w styczniu. O termin pytać w Światowidzie. Będzie możliwość wymiany ubrań, lub ich sprzedaży. Każdy może przyjść z rzeczami, każdy może przyjść aby coś wybrać dla siebie.
Inną propozycja jest ,,Giełda staroci” organizowana przez ,,Czasoprzestrzeń” na terenie Zajezdni Dąbie. Pierwsza jej edycja odbyła się 21.X. Kolejne odbędą się 18.XI, i 16 XII. Zainteresowanych wystawieniem się odsyłam do Zajezdni do Pana Mariusza Krajewskiego . Również Rada Osiedla na corocznym festynie na Sępolnie promuje dziecięcy ,,Minimarket” gdzie z kolei dzieci sprzedają swoje nieużywane zabawki lub książki innym dzieciom. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem, dla dzieci to i przyjemność i nauka.

 

Naprawię, zostawię

Inaczej ma się sprawa z rzeczami, których pozbywać się nie chcemy lecz są zniszczone, bądź wymagają odświeżenia.

 

Jak, gdzie dokonać ich renowacji?

Tu z pomocą może przyjść Pan Paweł (mail: serwus@serwus.pl), który kompleksowo dokonuje renowacji rzeczy z cyny, drewna, mosiądzu lub kamienia. Odnawia (myje, uzupełnia ubytki) obrazy wraz z ramami, renowuje drobne meble, oraz wszelkie drobne przedmioty. Odnowi również zabytkowy pojazd, np rower, motocykl, a nawet samochód. Jeśli do renowacji mamy np jakiś element naszego mieszkania – drewniane okna, drzwi wraz z  akcesoriami, stiuki na sufitach, piece kaflowe… również można napisać do Pana Pawła na podany mail. W wypadku braku maila, można zostawić informację w radzie osiedla – przekażemy. Również ,,Czasoprzestrzeń” działająca na terenie Zajezdni Dąbie oferuje pomoc konserwatorską. Koordynuje to Pan Marek Krajewski, do którego można się zgłaszać na terenie Zajezdni. Na terenie Czasoprzestrzeni działają pracownie artystyczne: malarstwa, rzeźby, konserwacji zabytków, konserwacji mebli i przedmiotów użytkowych, a także pogotowie konserwatorskie. Wkrótce też można będzie brać udział w warsztatach renowacji i konserwacji małych mebli użytkowych – własnych lub organizatora, stylizacji i malowania mebli. Zajęcia wzbogacone o wiedzę z zakresu meblarstwa i  starych technik renowacji politurowania, historii sztuki. Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych i młodzieży, możliwość wzbogacenia o zajęcia dla matek z dziećmi. Zapisy: pantografsztuki@gmail.com

 

Zachęcam do skorzystania z okazji dania nowego życia niepotrzebnym lub zepsutym wydawałoby się rzeczom. Bardzo nas cieszą inicjatywy, które to umożliwiają. Jeśli wiedzą Państwo  z innych tego typu działaniach na Naszym Osiedlu prosimy to zgłaszać Radzie Osiedla. Chętnie o tym napiszemy.

 

 

 

 

 

Tekst: Jowita Gross-Mazurska

Post Author: naszeosiedle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.