WBO 2017: zmarnowane głosy z naszego osiedla

W połowie października poznaliśmy wyniki głosowania WBO 2017. Niestety i w tym roku plebiscyt nie ułożył się pomyślnie dla naszego osiedla. Liczba zakwalifikowanych do realizacji projektów to 0.

Wielka Wyspa brała udział w głosowaniu w Rejonie 3 (Zacisze-Zalesie-Szczytniki, Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice, Kowale, Strachocin-Swojczyce-Wojnów).

Zwycięskie projekty w kategorii do 250 tyś, to:

– Projekt 325, „Swojczycki Park Czarna Woda”, głosów: 1786
– Projekt 458, „Kierowcy i Piesi, Przyjaciele na drodze. Bezpieczniej na trasie Stadion Olimpijski – ul. Kochanowskiego, głosów 1118
– Projekt 630, „Kowale – Siłownia na wolnym powietrzu”, głosów 548

Zwycięski projekt w kategorii do 750 tyś, to:
– Projekt 714, „Chodniki i przejścia dla pieszych na Swojczycach, Strachocinie i Wojnowie”, głosów 1888.

Gratulujemy oczywiście twórcom zwycięskich projektów, a także głosującym. Jednak Wielka Wyspa w tym roku pozostaje niestety bez swoich projektów, które zostaną zrealizowane w ramach WBO. Jaki jest tego powód? Analiza wyników głosowania wydaje się dawać choć częściową odpowiedź na to pytanie. W kategorii projektów do 250 tyś, nasi mieszkańcy oddali łącznie prawie 1600 głosów na projekty dotyczące osiedla Biskupin-Sępolon-Dąbie-Bartoszowice, jednak żaden z nich nie zdobył pojedynczo ponad 550 głosów wymaganych do tego aby zakwalifikować wniosek do realizacji ramach WBO. Wszystkich projektów z Rejonu 3 było 14, przy czym projektów z naszej Wyspy aż 9. Łatwo zauważyć, że pozostałe osiedla skupiły się na jednym, dwóch projektach. Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice odpowiada zaś za 65% zgłoszonych wniosków, co przy w miarę wyrównanym rozdziale głosów z naszego rejonu (brak zdecydowanego faworyta) dało niestety efekt „zmarnowania” głosów, gdyż żaden z projektów nie okazał się wystarczająco mocny w konkurencji z sąsiednimi osiedlami.
Sytuacja w zakresie projektów w kategorii 750 tys., jest analogiczna. Łącznie zgłoszono 15 wniosków, z czego wnioski z naszych osiedli to 9, łącznie mamy więc 60% udział we wnioskach. Jeśli chodzi o głosy, to nasze projekty zyskały ich łącznie 3221, prawie dwa razy tyle co projekt zwycięski. Po raz kolejny jednak widać, że potencjał w ilości ponad 3000 głosów po podzieleniu na 9 projektów, nie pozwala żadnemu z naszych wniosków przejść do fazy realizacji i skorzystać ze środków WBO.

Myślę, że możemy być dumni z tego, że nasi mieszkańcy są tak aktywni, stąd jeśli chodzi o liczbę projektów, Wielka Wyspa zdecydowanie dominuje nad pozostałymi osiedlami w naszym rejonie. Chłodna analiza wyników z bieżącego głosowania, a także z roku 2016 pokazuje jednak, że z 8 możliwych projektów przeznaczonych do realizacji, udało nam się przegłosować jeden projekt dotyczący Wielkiej Wyspy w okresie 2 lat. Tymczasem nasz udział w ogóle głosów, jest znacznie większy. Przykładowo w kategorii 750 tyś, głosy z naszych osiedli stanowią ponad 40% wszystkich oddanych głosów. W kategorii 250 tyś. nieco mniej, ale nadal dominujemy w Rejonie 3. Innymi słowy wydaje się, że nie ma innej metody na realizację większej liczby projektów w ramach WBO, niż skupienie się na 2-3 działaniach i promowanie ich przez cały rok. Zbytnie rozdrobnienie i wewnętrzna konkurencja między projektami, nie pozwoliły wyłonić zdecydowanych faworytów, a głosy naszych mieszkańców rozłożyły się w miarę proporcjalnie i w rezultacie żaden z projektów w tym roku nie doczeka się realizacji.

Rada Osiedla będzie analizować wyniki tegorocznego WBO. Zapraszamy również liderów projektów do kontaktu z nami – być może wspólnie uda nam się przygotować strategię, która w 2018 roku zwiększyłaby nasze szanse na otrzymanie środków z budżetu obywatelskiego. Być może część projektów zgłaszanych obecnie do WBO, dałoby się zrealizować w inny sposób, lobbując w instytucjach miejskich. Jesteśmy otwarci na współpracę z mieszkańcami w tym zakresie. Być może granice Rejonów wymagają korekty (otwarte pytanie – czy Wielka Wyspa nie traci za dużo na głosowaniu „w jednym koszyku” z osiedlami Strachocin-Swojczyce-Wojnów). Być może dałoby się ustaliś wspólnie 2-3 projekty WBO, priorytetowe dla naszych osiedli i zwiększyć tym samym szansę na realizację któregokolwiek.

STATYSTYKI GŁOSUJĄCYCH W WBO

 20162017
Liczba głosujących 104 88497 043
Głosy nieważne11 5818 314
Głosy przez Internet54 45355 028
Głosy tradycyjne38 85033 701

Źródło: opracowano na podstawie informacji ze strony: https://www.wroclaw.pl/budzet-obywatelski-wroclaw

Tekst: Grzegorz Adamczyk (red. MW)

Post Author: naszeosiedle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.